فایبرگلاس در ساختمان سازی ایران (7 مواد کاربردی)

فایبرگلاس در ساختمان سازی ایران، را در این مقاله با چگونه جایگزین شدن این ماده با مصالح و روش های باستانی و قدیمی را بررسی می کنیم. با افزایش نیاز به ساخت و ساز و توسعه شهرها، استفاده از مصالح ساختمانی قدیمی و عقب مانده در حال کاهش است. یکی از مشکلات بزرگی که با ساخت و سازهای قدیمی مرتبط است، نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم است.

 

در ساختمان سازی قدیم ایران از مصالحی مانند کاه، سفال گندم، جو یا برنج استفاده می شد. عمده مصارف موارد ذکر شده برای عایق بندی دیوارها، سقف ها و تنورها بوده است که امروزه با پیشرفت صنعت و فناوری، به جای کاه از فایبرگلاس استفاده می کنند. از خواص ویژه توری فایبرگلاس در ساختمان سازی می توان به قدرت مکانیکی و مقاومت الیاف شیشه که بیشتر از فولاد است و باعث تقویت بسیاری از محصولات می شود اشاره کرد.

فایبرگلاس اولین بار در 1960 وارد ایران شد. در آن زمان به منظور بهبود صنعت پتروشیمی و صنایع نفتی کشور، فایبرگلاس به عنوان یک جایگزین جدید و بهتر برای فولاد و بتن معرفی شد. از آن زمان به بعد، استفاده از فایبرگلاس در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، ساختمان، قایقسازی و سایر صنایع زیاد شد.

از منابع دیگر هم قابل ذکر است ، ورود فایبرگلاس به ایران را در دهه 60 خورشیدی و آغاز جنگ تحمیلی توسط آلمانی ها می دانند. استفاده از فایبرگلاس در آن زمان برای ساخت پل های شناور بر روی رودخانه بوده است. بعد از آن شرکت های پلیمری سرمایه گذاری های خود را بر روی این ماده آغاز کردند.

مزایای استفاده فایبرگلاس در ساختمان سازی

مزایای استفاده فایبرگلاس در ساختمان سازی

استفاده از فایبرگلاس در ساختمان سازی، دارای مزایای بسیار کاربردی می باشد و این به علت خواص ویژه این ماده پلیمری می باشد.

۱. مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی : یکی از خواص برتر فایبرگلاس در ساختمان سازی، مقاومت بالای این ماده در برابر عوامل محیطی است. فایبرگلاس مقاوم در برابر تغییرات دما، رطوبت، نور خورشید و همچنین مواد شیمیایی است. این خاصیت آن را برای استفاده در فضاهای باز و مناطقی با آب و هوای سخت ایده آل می کند.

۲. وزن سبک : فایبرگلاس به دلیل وزن سبکی که دارد، عملیات نصب و حمل و نقل را آسان می کند. مقاومت مکانیکی بالای آن با وزن سبک، برای سازه های بلند و پروژه هایی با ابعاد بزرگ یک استفاده مناسب است.

۳. مقاومت در برابر حریق : فایبرگلاس مقاومت بالایی در برابر حریق دارد، این خاصیت آن را برای بخش هایی از ساختمان ها که نیاز به مقاومت در برابر حریق دارند مثل راهروها و درب های اضطراری ایده آل می کند.

۴. مقاومت الکتریکی : فایبرگلاس خاصیت عایق الکتریکی دارد و برای بخش هایی از ساختمان که نیاز به عایق برق دارند استفاده می شود.

۵. طول عمر بالا : فایبرگلاس به دلیل مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی دارای عمر طولانی می باشد.

 

موادهای کاربردی فایبرگلاس در ساختمان سازی

موادهای کاربردی فایبرگلاس در ساختمان سازی

  1. رزین پلی استر: برای ساخت قالب های مختلف و تولید قطعات فایبرگلاس استفاده می شود.
  2. روکش ژله: این روکش در کف و دیواره های استخرها، توصیه می‌شود. این روکش، مقاوم در برابر آب و مواد شیمیایی بوده و باعث بالا رفتن استحکام و زیبایی سطوح تماس گیری می شود.
  3. الیاف فایبرگلاس: الیاف شیشه‌ای یا کربنی در تقویت و افزایش استحکام سازه های فایبرگلاس مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  4. سازه های مصنوعی: در ساخت دیواره‌های استخرها، نمای ساختمان، سازه‌های روف گاردن و نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  5. مقوای فایبرگلاس: این مواد به صورت تکه ها یا متراکم برای تقویت قطعات فایبرگلاس مانند اتصالات و مفصل ها به کار می رود.
  6. واکس فایبرگلاس: برای روکش و ضد آب کردن سطوح فایبرگلاس استفاده می شود.
  7. قالب‌های ساختمانی فایبرگلاس: قالب های ساختمانی مانند درب و پنجره های فایبرگلاس برای ساخت و نصب در ساختمان های مختلف کاربرد دارند.

توجه داشته باشید که لیست فوق، فقط نمونه‌ای از ابزارها و مواد فایبرگلاس در ساختمان ساز است و هنوز مواد و ابزارهای جدید دیگری نیز در حوزه ساختمان سازی استفاده می‌شوند.

“امیدواریم مبحث فایبرگلاس در ساختمان سازی ایران، برای شما مفید واقع شده باشد، اگر به خواندن مقاله نصب توری به پشت سنگ علاقه مند هستید اینجا کلیک کنید.”

مقالات

با ما به روز باشید